Wirusy komputerowe to niewielkie programy, powodujące niekiedy w naszym systemie spore zamieszanie, począwszy od wyświetlania na ekranie niegroźnych komunikatów, a skończywszy na całkowitym zniszczeniu danych i unieruchomieniu systemu. Każdy wirus ma zdolność samopowielania.
Wirusy komputerowe to niewielkie programy, powodujące niekiedy w naszym systemie spore zamieszanie, począwszy od wyświetlania na ekranie niegroźnych komunikatów, a skończywszy na całkowitym zniszczeniu danych i unieruchomieniu systemu. Każdy wirus ma zdolność samopowielania. Jest to warunek konieczny, aby dany program można było nazywać wirusem.
W latach sześćdziesiątych powstały pierwsze wirusy zwane królikami, które powielając się samoczynnie zapełniały system.Obecnie znane są setki odmian i rodzajów wirusów. Mogą one powodować różnorodne szkody: zmieniać lub uszkadzać dane, zakłócać komunikację, wyświetlać komunikaty, przechwytywać informacje oraz spowalniać pracę systemu. Pierwszy wirus komputerowy, który uzyskał światową sławę nosił nazwę Brain i został napisany w 1986 roku. Jego autorzy, dwaj bracia z Pakistanu, zamierzali przy jego użyciu ukarać wszystkich użytkowników posiadających na swoich komputerach nielegalne oprogramowanie. Istnieje sporo programów, mających na celu usuwanie wirusów komputerowych, wśród nich MKS Vir czy Avast.
Obok wirusów, istnieje szereg programów które często uważane są za wirusy, lecz nimi nie są, gdyż ich sposób działania jest niezgodny z definicją wirusa. Owszem, ich działanie jest szkodliwe dla użytkownika systemu, lecz programy te nie doczepiają się do innych plików. Są to: robaki, trojany, backdoory, malware czy keyloggery. Usuwanie trojanów to często ciężka i żmudna praca z koniecznością wykorzystania wielu programów, takich jak: HijackThis, SmitFraudFix, LSPFix, VundoFix, L2MFix czy SmitRem.
Infekcje komputerów w większości przypadków biorą się z braku odpowiedniego zabezpieczenia komputera oraz nieświadomości użytkowników internetu. W skrajnych przypadkach są oni zmuszeni wezwać pogotowie komputerowe, gdyż stan zawirusowania komputera uniemożliwia na normalne jego użytkowanie.
Najważniejsze w przypadku profilaktyki antywirusowej jest posiadanie dobrego programu antywirusowego, który posiada moduł monitorujący pracę komputera. Każdy serwis komputerowy zaleca, aby nie otwierać załączników pocztowych od nieznanych nadawców. Najmniej należy ufać załącznikom z rozszerzeniami *.exe czy *.dll. Należy także pamiętać o częstym aktualizowaniu oprogramowania antywirusowego.
Liczba wirusów jest trudna do oszacowania, można przyjąć, że jest ich od kilku do kilkunastu tysięcy. Nawet, gdybyśmy w tym momencie znali dokładną ich liczbę, prawdopodobnie jutro czy za tydzień byłaby ona bardzo nieaktualna.
Pogotowie Komputerowe Warszawa
Autor Andrzej Tomaszewski
Artykuł pochodzi z http://artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz