sobota, 17 września 2011

BIOS – Najczęściej zadawane pytania

Dla wielu osób BIOS nadal pozostaje tajemnicą, pomimo iż biegle poruszają się w oprogramowaniu komputera. System, który miga i piszczy przy uruchamianiu komputera nie jest normalnym środowiskiem pracy dla przeciętnego użytkownika.

Co to jest BIOS?

BIOS (Basic Input/Outpot System) to oprogramowanie znajdujące się w układzie scalonym na płycie głównej. Istnieje kilku producentów tego typu oprogramowania, spośród, których należy wymienić najpopularniejszych AWARD, Phoenix, AMIBIOS.

Bios odpowiedzialny jest za inicjowanie urządzeń podczas startu systemu takich jak karty graficzne, klawiatura czy dyski twarde. To ten system przekazuje informacje, co komputer musi zrobić zaraz po tym jak naciśniesz przycisk POWER. Bios uważany jest za oprogramowanie z uwagi na fakt, iż podlega aktualizacji oraz modyfikacją, które czynią go bardziej wydajne.

Jak mogę dostać się do konfiguracji BIOS?

Jeżeli przyjrzysz się uważnie komunikatom, które pojawiają się na ekranie komputera podczas startu zapewne bez problemu znajdziesz instrukcję, co należy zrobić, aby uruchomić zawartość systemu BIOS. Standardowe klawisze uruchamiające BIOS to Del, F2, F10, ESC.

Dlaczego podczas startu pojawia sie komunikat „Press F1 to continue”

Może być to spowodowane rozładowaniem baterii CMOS. System domyślnie ustawiony jest w ten sposób, aby zatrzymywać ładowanie podczas napotkania dowolnego błędu.

Co zrobić, jeżeli zapomniałeś hasła do BIOS ?

Istnieje możliwość resetu hasła za pomocą zworki na płycie głównej. Hasło na BIOS jest zupełnie czymś innym niż hasło systemu Windows. Jeżeli zapomniałeś hasła i nie ma możliwości restartu hasła skontaktuj się z producentem płyty lub poszukaj pomocy w instrukcji obsługi.

Czy mogę zaktualizować BIOS ?

Jest to dość skomplikowana operacja jednak możliwa do wykonania. Aktualizacje są stosowane w celu usunięcia błędów w BIOS-ie lub mają za zadanie wprowadzić zmiany usprawniające działanie systemu. Z uwagi na fakt, że błędnie wykonana aktualizacja może spowodować trwałe uszkodzenie płyty głównej zaleca się, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją aktualizacji BIOS dostarczoną przez producenta płyty głównej. Jeżeli nie czujesz się na siłach lub nie posiadasz wystarczającej wiedzy w tym zakresie zgłoś się do firm z branży usługi komputerowe, aby tego typu usługa została dla Ciebie wykonana.

Mój BIOS piszczy podczas startu

BIOS, jako system ma bardzo ograniczone możliwości komunikacji z użytkownikiem. Z uwagi na fakt, że ekran systemu BIOS widoczny jest dla użytkownika przez kilka sekund, stosuje się również sygnały dźwiękowe komunikujące poszczególne błędy, jakie powstają podczas ładowania systemu. Każdy producent BIOS stosuje swój własny system zgłaszania błędów przez sygnały dźwiękowe tak, więc nie ma jednoznacznej reguły określającej poszczególne błędy. Jeżeli nie wiesz, jakiego rodzaju posiadasz BIOS najprościej odczytać opis z chipu płyty głównej. Jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy a komputer nie uruchamia się, skontaktuj się z firmą usługi informatyczne, która pomoże Ci rozwiązać problem.

Podsumowując wszystko powyższe, BIOS jest integralnym systemem każdego komputera i zapewnia on prawidłowy start wszystkich składowych elementów komputera. Z uwagi na fakt, że wszystkie operacje na systemie BIOS mają swoje dalsze konsekwencje zaleca się z rozwagą wprowadzać wszelkie modyfikacje w jego ustawieniach. Jeżeli różnego typu modyfikacje w BIOS doprowadziły do tego, że komputer przestał się uruchamiać, zaleca się kontakt z producentem płyty głównej lub firmami zajmującymi się usługami informatycznymi.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: uuu


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz