sobota, 17 września 2011

Excel – narzędzie do analizy danych

Excel – narzędzie do analizy danych

Zbieranie informacji dotyczących różnych aspektów funkcjonowania organizacji nie jest celem samym w sobie. Najważniejsza jest odpowiednia interpretacja faktów obrazujących pozycję firmy na rynku. Za pomocą tych danych można dowiedzieć się jaka jest sprzedaż, ile osiągnięto zysków, a jakie są straty, można kontrolować rotacje pracowników czy też produktów, itp. Dlatego tak ważna jest odpowiednia analiza wszystkich danych, by móc wyciągnąć wnioski, które są siła napędową instytucji.

Narzędziem idealnym do tego jest arkusz kalkulacyjny Excel, który pomaga w sortowaniu, filtrowaniu i wyciąganiu nauki ze zbioru danych. Program Excel jest najczęściej stosowanym w tym celu instrumentem, ze względu na swoją prostotę i dostępność. Posługuje się nim prawie każdy podczas wykonywania codziennej pracy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z jego możliwości i funkcji. Ściślej rzecz ujmując łatwo używać Excela, ale trudniej sprawić, by stał się on nie tylko przydatny, ale i pomocny. Niech za przykład posłuży funkcja licz.jeżeli.

O ile prostsze jest wyszukanie spośród bazy tych rekordów, które są niezbędne do zobrazowania sprzedaży w określonym czasie i na wyznaczonym obszarze przy pomocy automatycznego wybrania przez program Excel tych danych. Ogranicza to w znaczny sposób możliwość pomyłki oraz skraca do minimum czas poświęcony na żmudne ręczne wykonywanie tej czynności. Można przytoczyć wiele przykładów funkcji, które mieści w sobie arkusz kalkulacyjny Excel.

Najlepszym jednak sposobem na zdobycie wiedzy na ten temat jest zapisanie się na szkolenie z zakresu obsługi Excela. Ważne jest, by kurs taki opierał się nie tylko na wykładach, ale i ćwiczeniach. A kluczem do efektywnego wykorzystania specjalistów w dziedzinie analizy danych w Excelu jest możliwość pracy podczas szklenia Excel na własnych plikach. Żadna metoda dydaktyczna nie tak skuteczna, jak pokazanie kursantom wykorzystania narzędzia Excela podczas pracy i jednocześnie poprawić efektywność działań w arkuszu kalkulacyjnym.

Podczas wyboru szkoleniowca w zakresie obsługi Excela warto również zwrócić uwagę na opiekę poszkoleniową. Jest to rodzaj pomocy po ukończonym kursie. Kiedy wracając do własnego stanowiska pracy, uczestnik szkolenia nie wie jak wykonać pewną operację, może zwrócić się do trenera po poradę. Wtedy naprawdę można mieć pewność, że świat Excela stoi otworem, a wszelkie jego funkcje są stworzone by pomóc, przyspieszyć i ułatwić naszą pracę.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: akkom


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz